Jak si zorganizovat čas ve státní správě

1. 2. 2018

Návodů, jak si zorganizovat čas, je všude dost, většina ale počítá s tím, že jste pánem svého času. Přinášíme Vám několik tipů, jak si poradit, když máte svůj čas pevně dán náplní práce.

Time management není jen pro manažery. I úředník ve státní správě  potřebuje umět se svým časem nakládat tak, aby mu nepřetékal pracovní diář úkoly.

1. Pokud je to možné, uspořádejte si pracovní prostor

Uspořádat si prostor do jednotlivých sekcí jako v „Básnících“ skutečně není nutné. Důležité dokumenty máte také jistě roztříděné a po ruce, takže jejich hledáním netrávíte zbytečně mnoho času. V uklizeném prostoru si ale budete připadat klidněji. A s jistou dávkou entuziasmu se pracuje lépe.

2. Zkuste omezit rušivé vlivy

S předchozím bodem souvisí i omezení ruchu. O tom se dobře píše, ale na mnoha pozicích ve veřejné správě špatně dělá. Zkuste ale omezit vlivy, které s prací nesouvisí: neprohlížejte si příliš často mail. Na soukromém telefonu si můžete nastavit hasité vyzvánění jen pro několik nejdůležitějších čísel (rodina, školka,…). Uprostřed nejdůležitější práce Vás tak nebude rušit kamarádka s pozváním na dvojku bílého. Z práce pak můžete odejít včas, s čistou hlavou.

3. Delegujte povinnosti

Může to znít jako hraběcí rada, obzvlášť, když vidíte, že i podřízeným přetékají stoly prací. Není Vaší povinností dělat vše. S time managementem začněte sami u sebe, když se to naučíte, dokážete ostatní metodicky vést.

4. Všechno nemusí být dokonalé

Na rozdíl od jiných míst není ve veřejné správě možnost činnosti související s výkonem pozice odmítnout a dobrý úředník by se měl snažit vyjít občanům maximálně vstříc. V některých případech je ovšem perfektní výkon zbytečný. Použijte zdravý selský rozum.

5. Priority nemusí souviset s termínem

A na závěr to nejdůležitější: Splňte nejdříve to, co je skutečně třeba, ne to, čemu nejvíc hoří termín. Správní řád a související předpisy sice za nečinnost stanovují pokuty, při případném přestupkovém řízení se Vám však bude lépe obhajovat zpoždění v ryze formální záležitosti.

Chcete slyšet další tipy, jak neztrácet čas a hlavu při výkonu veřejné správy? Navštívit můžete školení Time management ve státní správě, kde zjistíte, jak odcházet z práce s dobrým pocitem.